Методичні матеріали для керівників гуртків щодо методики проведення якісного заняття

Методичні матеріали для керівників гуртків щодо методики проведення якісного заняття

Заняття — основна форма навчання  в позашкільному навчальному закладі.

Основні вимоги до якісного сучасного заняття:
  • науковість - використання новітніх досягнень науки, передової педагогічної практики;
  • системність - побудова заняття на основі закономірностей навчально-виховного процесу; зв'язок з раніше отриманими знаннями та вміннями, опора на вже досягнутий рівень розвитку вихованців;
  • оптимальність - реалізація на занятті в оптимальному співвідношенні всіх дидактичних принципів та правил; забезпечення належних умов для продуктивної пізнавальної діяльності вихованців з урахуванням їх інтересів, нахилів, потреб;
  • ефективність - зв’язок з життям, особистим досвідом дітей; формування практично-необхідних знань, умінь, навичок, раціональних прийомів мислення та діяльності; формування уміння вчитися.
Загальна схема-конспект гурткового заняття:


·         Тема заняття
·         Мета заняття
·         Тип заняття
·         Форма заняття
·         Обладнання

Хід заняття

(його структура залежить від типу заняття)

І. Вступна частина
— повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів;
— актуалізація опорних знань;
— мотивація навчальної діяльності гуртківців.

II. Основна частина
— висвітлення керівником матеріалу нової теми;
— оволодіння новими теоретичними та практичними знаннями;
— залучення учнів до самостійного осмислення нового матеріалу, самостійна робота;
— підведення гуртківців до узагальнень, висновків.

 III. Заключна частина
— обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь, навичок;
— загальний підсумок заняття із зазначенням його позитивних та негативних моментів;
— повідомлення завдань на наступне заняття (якщо є);
— рекомендована література (якщо є).

Коментарі до кожного пункту схеми, які повинні бути відображені при плануванні, оформлені конспекту та проведенні заняття.

Тема заняття. Формулювання теми має стосуватися фактичного матеріалу заняття, викликати інтерес до почутого. Тема, яка пропонується вихованцям може відрізнятися від теми, записаної в плані за стилем (художній – діловий).

Мета заняття. Мета заняття: навчальна, розвиваюча, виховна

Навчальна мета (навчити, познайомити) - передбачає формування практичної діяльності, уміння аналізувати, спостерігати. Спрямована на активізацію уяви та фантазії.
Типові формулювання:
  • навчити, дати уявлення, пояснити, учити, розповісти, розкрити;
  • познайомити з інформацією, умовами тощо;
  • проконтролювати засвоєння певних (таких) вмінь та навичок, вивчених на попередніх заняттях;
  • поглибити знання;
  • сформувати (закріпити) певні (такі) навички та вміння по даному матеріалу (на матеріалі цього заняття);
  • розширити або поглибити (збагатити) знання (конкретно названі);
  • узагальнити знання


Розвиваюча мета (розвинути) – спрямована на розвиток творчого потенціалу.

Типові формулювання:
  • розвинути (розкрити) здібності, уяву, пам’ять, увагу;
  • розвивати почуття (кольору, ритму тощо);
  • формувати практичні навички та вміння;
  • удосконалювати вміння та навички.

Виховна мета (виховати) – спрямована на виховання загальнолюдських цінностей, нових ідей та образів.

Типові формулювання:
  • виховувати почуття;
  • навчити розуміти;
  • прищеплювати;
  • сприяти в ході заняття вихованню певних (таких) якостей (понять);
  • викликати інтерес до інформації ;
  • залучити, заохотити, зміцнити інтерес;
  • викликати неприйняття…

Типи занять

В позашкільній педагогіці використовуються як шкільні типи занять та їх форми так і нетрадиційні.
Кожне заняття має свою структуру. Тип заняття визначається наявністю та послідовністю структурних частин.
Класифікація типів занять:
  • комбіноване;
  • вивчення нового матеріалу;
  • формування практичних умінь та навичок;
  • систематизація знань;
  • практична робота  (застосування вмінь та навичок);      
  • контрольне (підсумкове);
  • узагальнення;
  • закріплення знань; 
  • підсумкове

 Форми організації занять

Перелік форм занять: ділова гра, змагання, театралізоване заняття, взаємо навчання вихованців, залік, творчий звіт, конкурс, рольова гра, концерт, конференція, семінар, екскурсія, салон, мандрівка, імпровізація тощо.

Форми організації занять в позашкільній роботі:
  • групові: ведеться робота з усією групою, викладається загальний матеріал.
  • індивідуальні: передбачено роботу з дітьми, які виявили особливі здібності, які претендують на роль солістів, виконавців головних ролей.
Обладнання: посібники, журнали, таблиці, плакати, схеми, моделі, роздатковий матеріал, демонстраційний матеріал, діаграми, технічні навчальні засоби  відеофільми, комп’ютерні диски, аудіо матеріали тощо.

Хід заняття (структура заняття)

Структура - поєднання, взаємозв'язок елементів і частин заняття. Структура залежить від типу заняття.

І. Вступна частина.

Організаційний момент 
  • перевірте готовність дітей до заняття, підтримуйте порядок і дисципліну протягом усього заняття. Повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів. Тема, мета заняття повинні оголошуватися обов’язково, назва теми й завдання мають бути адаптованим до сприйняття дітей. 
  •   Поясніть важливість теми вихованцям.
  • Зробіть мету заняття метою вихованців.
  • Формуйте мету, орієнтуючись на потреби та інтереси вихованців.
  • Формулюйте конкретні навчальні завдання, якими повинні оволодіти учні.
  • Нагадуйте тему, мету і завдання протягом заняття.
  • Концентруйтесь на знаннях і уміннях, що відповідають інтересам і потребам вихованців.
 Актуалізація опорних знань.
  • Визначте поняття, які треба активізувати у свідомості дітей, щоб підготувати до сприйняття нового матеріалу.
  • Мотивація навчальної діяльності гуртківців.
  • При побудові заняття необхідно враховувати три види мотивації:
  • Соціальну — підняти авторитет дитини серед товаришів, похвалити за старанність у роботі тощо.
  • Прагматичну — посилити увагу до дисципліни,  інформації, яка буде потрібна при вступі до ВНЗ, при придбанні спеціальності тощо.
  • Змістовну - застосування знань у нестандартних ситуаціях, введення учнів у проблемні ситуації.

II. Основна частина

  • перевірка у дітей знань та вмінь, які вони вже мають для підготовки до вивчення нової теми;
  • висвітлення керівником гуртка матеріалу нової теми (ознайомлення з новими знаннями та вміннями, показ зразка);
  • оволодіння вихованцями новими теоретичними та практичними знаннями (вправи на освоєння нових знань, умінь, навичок за зразком);
  • залучення вихованців до самостійного осмислення нового матеріалу, самостійна робота (перенос засвоєних знань, умінь, навичок у подібну ситуацію, завдання творчого характеру);
  • підведення гуртківців до узагальнень, висновків.
  III. Заключна частина
(підведення підсумків заняття)
  • обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь, навичок;
  • загальний підсумок заняття із зазначенням його позитивних та негативних моментів;
  • повідомлення завдань на наступне заняття (якщо є);
  • рекомендована література (якщо є).

Коментарі